Fotbal

27. října 2008 v 15:55 | Nikholka |  Sport
Fotbal, se mi docela líbí,od doby kdy jsem (poznala jednoho člověka).¨NĚCO málo o něm.

FOTBAL-Z anglického football, foot=noha, ball=míč), někdy též kopaná, je kolektivní míčová hra, která je nejpopulárnějším kolektivním sportem na světě.
Ve fotbale hrají dvě družstva po jedenácti hráčích na obdélníkovém hřišti, nejčastěji travnatém. Jejich cílem je dosáhnout více branek (gólů) než soupeř. Branky je dosaženo tehdy, když míč přejde brankovou čáru mezi tyčemi branky. Hraje se hlavně nohama, ale hráči mohou k hraní míčem používat libovolné části těla kromě rukou a paží. Pouze brankář (tzn. jeden z hráčů, odlišený barvou dresu) může v blízkosti vlastní branky hrát i rukama.-Mezinárodní soutěže
Trofej pro vítěze Ligy mistrů UEFA
Trofej pro vítěze Ligy mistrů UEFA
Na mezinárodní úrovni spolu zápasí jednak reprezentační družstva jednotlivých států (téměř všechny státy mají vlastní fotbalové reprezentace), jednak soukromé fotbalové kluby z různých zemí.
Nejvyšší mezinárodní soutěží reprezentací je mistrovství světa pořádané každé čtyři roky, na jehož závěrečném turnaji soutěží 32 družstev, vybraných kvalifikací z více než 160 členských států FIFA. Fotbalový turnaj je také součástí programu letních olympijských her; v současnosti se však tohoto turnaje účastní mládežnická mužstva hráčů do 23 let, takže turnaj nemá tak vysokou prestiž jako mistrovství světa.
Po mistrovství světa nejvýznamnějšími reprezentačními soutěžemi jsou regionální mistrovství pořádaná jednolivými konfederacemi. Jedná se o mistrovství Evropy (EURO), Copa América, Africký pohár národů, Asijský pohár, Zlatý pohár CONCACAF a Pohár národů OFC.
Regionální konfederace také pořádají nejvýznamnější klubové soutěže. Těch se účastní vítězové národních lig a pohárů (případně také účastníci na dalších místech). Sem patří Liga mistrů UEFA a Pohár UEFA v Evropě (ty doplňuje Pohár Intertoto s o něco nižší prestiží) a Pohár osvoboditelů v Jižní Americe. Vítěz Ligy mistrů UEFA a Poháru osvoboditelů se každoročně utkávali v zápase o Interkontinentální pohár, od roku 2005 jej však nahradilo mistrovství světa fotbalových klubů.

MÍČ-Soubor:Fussball.jpg
ČEŠTÍ HRÁČI:Milan Baroš fotomilan baroš

Tomáš rosický
petr Čech(brankář)

česká reprezentace
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

nejlepší sport je ?

Fotbal 21.1% (4)
Hokej 15.8% (3)
Florbal 15.8% (3)
Tenis 10.5% (2)
Basketball 10.5% (2)
Plavání 26.3% (5)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.